Nadwagę i otyłość zaliczyć można do grupy chorób cywilizacyjnych – chronicznych schorzeń niezakaźnych, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Pandemia COVID-19 przyspieszyła tempo przyrostu osób chorujących na otyłość, a średnia waga Polaka wzrosła od 3 do 6 kg! W okresie postpandemicznym mamy również do czynienia ze zmianą nawyków żywieniowych Polaków – 34 % osób je więcej, a 19 % zwiększyło spożycie przetworzonego mięsa, fast foodów, ciast oraz alkoholu. Trzeba dużo się ruszać, mieć właściwy model żywieniowy i nie palić tytoniu! Te trzy elementy stylu życia zmieniają ryzyko w wielu obszarach!

Kluczowa jest promocja zdrowia i profilaktyki chorób, której celem jest przekonanie do badania się oraz działań profilaktycznych. W związku z tym zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem „Otyłość i nadwaga – problem wciąż aktualny wśród młodych?”

Należy zachęcić również do projektu „Zdrowe Życie” z inicjatywy Prezydenta RP, który rusza już 3 czerwca.  To pierwszy, ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, przygotowany przy współpracy z MZ, MAP, NFZ oraz PZU S.A. W ramach projektu zostały zaplanowane działania mające na celu promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i dorosłych. Zostanie umożliwione wykonanie bezpłatnych specjalistycznych badań i konsultacji lekarskich w mobilnych strefach zdrowia. Jak sam Prezydent RP podkreśla „Tylko podczas pandemii 42% z nas przybrała na wadze średnio 5,7 kg! Otyłość to jednak nie tylko dyskomfort. To przede wszystkim przyczyna szeregu chorób, z cukrzycą na czele, na którą co roku zapada ponad 400 tys. osób.”

Chcemy zachęcić zarówno młodych, jak i tych starszych Polaków do działania: lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Poniżej link do artykułu: