Inauguracyjny posiedzenie Rady ds. Młodzieży

– Jedną rzecz chcę z całą stanowczością zaznaczyć – to jest gremium, w którym można powiedzieć wszystko. I chcę żebyście tak do tego podchodzili To jest gremium, w którym nie ma tematów tabu, nie ma tematów, których nie można poruszyć. (…). Tu nie ma jedynie słusznych problemów. Można dyskutować na każdy temat i postawić każdą tezę – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda na spotkaniu inaugurującym działalność Rady ds. Młodzieży Narodowego Programu Rozwoju.

Podkreślił, że cieszy go, że Rada będzie zajmować się tematami związanymi z szeroko pojętą młodzieżą. Przypomniał, że propozycja powołania Rady ds. Młodzieży, to inicjatywa prezydenckiego doradcy p. Łukasza Rzepeckiego, na którą chętnie przystał, ponieważ problemy młodych ludzi i ich potrzeby są dla niego niezwykle interesujące i ważne.

Prezydent zaznaczył, że okres pandemii i problemy  jakie w związku z nią się pojawiły – w szkołach, rodzinach, w różnych środowiskach –  uzmysłowił mu jak trudna jest sytuacja młodzieży i jak bardzo potrzebne są mądre rozwiązania, rozwiązania celowane ale nie narzucane na siłę, instynktowne, takie, które młodzi ludzie będą chcieli przyjąć i szybko zinternalizować jako swoje.

– Nie miałem żadnych wątpliwości, że aby móc takie rozwiązania przygotować, to trzeba przede wszystkim z młodymi ludźmi rozmawiać – powiedział.

Jego zdaniem, młodzi ludzie powinni sami dyskutować na tematy dla nich ważne, oraz o tym co jest im potrzebne, bo najlepiej to wiedzą. Rolą dorosłych jest wspierać, podpowiadać i dzielić się życiowym doświadczeniem.

Biorąc pod uwagę, że młodzieży między 15 a 24 rokiem życia jest w Polsce ponad 4 mln. i stanowią oni znaczną część społeczeństwa, problemy tej grupy społecznej są niesłychanie ważną kwestią.

– To Państwo jesteście następnym pokoleniem, i to Państwo będziecie prowadzili sprawy Rzeczpospolitej – we wszystkich wymiarach jej codziennego funkcjonowania. To, jakie macie możliwości rozwojowe, jaka jest wasza relacja w odniesieniu do rzeczy publicznych, jak traktuje was państwo, jak je odbieracie, jak odbieracie politykę w sprawach młodzieży, która jest przez państwo realizowana,  ma znaczenie fundamentalne mówił Prezydent

Prezydent powiedział, że dla niego przyszłość Polski jest sprawą najważniejszą, chce żeby była jak najlepsza, dlatego zależy mu, aby młodzi ludzie dobrze się w niej czuli, żeby ją rozumieli, i żeby mieli wizję tego, jak ma wyglądać nasz kraj w przyszłości – żeby następnym pokoleniom również żyło się w Polsce dobrze.

Według Prezydenta najbardziej ogólny cel działania Rady ds. Młodzieży, to dyskusja o tym, jak stworzyć w naszym kraju takie warunki, które, z jednej strony: dadzą młodym ludziom jak najlepsze możliwości rozwoju, a z drugiej: sprawią, że sprawy Rzeczpospolitej będą teraz i w przyszłości jak najlepiej prowadzone.

– Chciałbym żebyście Radę traktowali poważnie, ale też traktowali jako miejsce przyjazne. Możecie być pewni, że punktu widzenia urzędu prezydenta nie ma żadnej kwestii poglądów politycznych. Ta rada jest otwarta, jesteście przedstawicielami różnych środowisk, możecie mieć różne zdania – i to jest bardzo dobre dla was (…) To kwestia kulturalnego  dyskutowania i podejmowania argumentacji. Mam nadzieję, że również szukania porozumienia i rozwiązywania problemów.

Ze swej strony Prezydent zadeklarował, chęć uczestniczenia w posiedzeniach Rady, w przypadku, gdy pojawi się jakiś ważny problem lub gdy członkowie Rady uznają, że jest taka potrzeba. To kwestia ustalenia dogodnego terminu. Do Rady weszła też minister Bogna Janke, która jest przedstawicielem Prezydenta ds. dialogu. Będzie uczestniczyć w dyskusjach, a w razie potrzeby służyć pomocą w kwestii rozmów i dialogu.

Prezydent wyraził nadzieję, że spotkania w ramach Rady pozwolą nie tylko łatwiej zrozumieć młode pokolenie i jego potrzeby, ale też sprawią, że przynajmniej część tych problemów da się rozwiązać lub zaproponować takie rozwiązania, które młodzi ludzie będą mogli od razu przyjąć jako im sprzyjające.

– Zależy mi na tym, żebyście czuli, że jesteście rozumiani –  podsumował Prezydent Andrzej Duda.

źródło: prezydent.pl

fot.: Marek Borawski / KPRP