W ostatnią sobotę, 20 listopada 2021 roku, odbyła się debata ,,Młodzi a COP’’ poświęcona partycypacji młodych Polaków podczas szczytu klimatycznego COP26, który miał miejsce w Glasgow w dniach 31 października do 12 listopada 2021 roku.

W dyskusji udział wzięli przedstawiciele młodego pokolenia, którzy brali udział w COP26, reprezentując nasz kraj:

Sylwia Łyskawka – przewodnicząca Młodzieżowej Rady Klimatycznej, członki Narodowej Rady Rozwoju pady ds. Młodzieży przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej;

Tamara Bak – młodzieżowa aktywistka pochodząca z Namysłowa, studentka I roku prawa, pełniąca funkcję Przewodniczącej Komisji Promocji oraz Przewodniczącej Komisji Dyplomatycznej w Młodzieżowej Radzie Ekologicznej;

Jakub Seredyński – student IV roku Energetyki na Politechnice Warszawskiej na wydziale MeiL, członek Koła Naukowego Energetyków, zaangażowany w wiele projektach dotyczących zrównoważonego rozwoju oraz roli nowych technologii w walce z kryzysem klimatycznym.

Uczestnicy debaty wyjaśnili jak wyglądał proces wyboru członków delegacji naszego kraju. Podzielili się z nami wrażeniami z uczestnictwa w tym wydarzeniu, a także opowiedzieli czym zajmowali się podczas szczytu oraz czy spełniły się ich oczekiwania. W trakcie dyskusji poruszono również problematykę zjawiska greenwashingu oraz podkreślono konieczność podjęcia działań na rzecz zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat znaczenia kwestii zagrożeń związanych ze zmianą klimatu.

Dokonując oceny zawartego porozumienia uczestnicy zwrócili uwagę, że pomimo przyjęcia wielu korzystnych dla naszej planety postanowień m.in. dotyczących ochrony lasów, czy zapewnienia krajom rozwijającym się pomocy finansowej w walce ze skutkami rosnącej temperatury ze strony państw najbogatszych, zobowiązania podjęte w Glasgow nie są wystarczające, aby zatrzymać wzrost średniej temperatury w granicach 1,5 st. Celsjusza. Jak podkreśliła Sylwia Łyskawka:

– Rozmowy zostały przełożone na przyszły rok, na kolejny szczyt w Egipcie, co pokazuje, że skoro nie mogliśmy się w tym roku dogadać, to pojawia się pytanie, czy w ogóle dojdziemy do porozumienia za rok i czy takie przekładanie ma sens? Niestety czas nam ucieka, więc na chwilę obecną, jeżeli nie wprowadzimy żadnych zmian, lepszych, niż te określone na szczycie klimatycznym, to prawdopodobnie planeta ociepli się o około 2,4 – 2,7 st. Celsjusza.

Uczestnicy dyskusji wiele uwagi poświęcili również edukacji ekologicznej, w tym klimatycznej jak i popularyzacji ekologicznych warunków życia. Odpowiadając na te zagadnienia, Tamara Bak jako przedstawicielka Komisji Promocji w Młodzieżowej Radzie Ekologicznej podkreśliła jak kluczowe jest promowanie ekologii i znaczenia szczytów klimatycznych na życie każdego z nas. – Staramy się przybliżyć młodym ludziom, co to jest COP, czym są zmiany klimaty. Czym jest ekologia, a czym klimat, ale również dzięki COP-owi chcieliśmy przekazać swoje doświadczenia młodym osobom z Polski – zaznaczyła.

– Wraz z Sylwią, podczas COP-u zrobiłyśmy ankietę dla ludzi z całego świata, zawierające pytania dotyczące głównie edukacji klimatycznej. Projekt ten będziemy promować jako klimatyczny dialog młodzieżowy – dodała Tamara.

Jak podkreślił Jakub Seredyński – W Polsce jeszcze mamy bardzo dużą lekcję do odrobienia w stosunku do państw zachodnich w kontekście świadomości środowiskowej, klimatycznej zarówno wśród osób młodych jak i starszych.

Obecni podczas dyskusji przedstawiciele podzielili się również swoimi spostrzeżeniami oraz rekomendacjami co do dalszych działań mających na celu walkę ze zmianami klimatu jak i kształtowanie świadomości społeczeństwa w zakresie konsekwencji zmian klimatycznych. Na zakończenie, każdy z uczestników przedstawił swoje przesłanie do młodzieży, zachęcając ich do wspólnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

– Najważniejsze jest uświadomienie siebie samego, na czym polegają zmiany klimatu, co mogę ja zrobić na rzecz klimatu, a także zmiana naszego codziennego życia. Nie każdy z nas musi brać udział w strajkach, rozmawiać z politykami, ale każdy z nas może coś zrobić codziennie dla planety

powiedziała w podsumowaniu Sylwia Łyskawka.

Organizatorem debaty była Fundacja Instytut Rozwoju Edukacji Prawnej i Społeczeństwa Obywatelskiego. Wydarzenie moderował niezawodny Piotr Drzewiecki.

Jeżeli nie mogłeś/ nie mogłaś uczestniczyć w debacie – nic straconego. Wydarzenie było transmitowane i w dalszym ciągu możesz je obejrzeć klikając w poniższy link: