14 lutego 2022 roku w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady ds. Młodzieży, funkcjonującej w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Tematem posiedzenia była prezentacja raportu „Rozmowy z Młodymi o Polsce”, który stanowi podsumowanie cyklu konsultacji #MłodziwPałacu. W posiedzeniu wzięli udział m.in. Bogna Janke – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Łukasz Rzepecki – Doradca Prezydenta RP, Przewodniczący Rady oraz Piotr Drzewiecki – ekspert Instytutu Rozwoju Edukacji Prawnej i Społeczeństwa Obywatelskiego i jednocześnie współautor raportu.

Na jakie problemy wskazuje raport?

Nieuwzględnianie wolontariatu – jako czynnika dodatkowego – przy kwalifikacjach na studia wyższe, zgłoszone zostało przez organizacje harcerskie, Radę Dzieci i Młodzieży przy MEiN, organizację studencką ESN Polska oraz młodych związkowców. W ramach rekrutacji na większości kierunków uwzględniane są jedynie wyniki matur. Pomijana natomiast jest dodatkowa aktywność młodych ludzi, w tym w szczególności – wolontariat.

Pomimo wielu zmian w tym obszarze, kwestia przygotowania młodych do wejścia na rynek pracy nadal pozostaje problemem. Doradztwo zawodowe dla osób młodych często nie jest wystarczająco zindywidualizowane, a przy tym w niedostatecznym stopniu przybliża młodym ludziom podstawowe uwarunkowania formalne aktywności zawodowej. Młodzi sami mówią: „Nie odróżniamy umowy o pracę od zlecenia, wynagrodzenia brutto od netto. Nie rozumiemy systemu składkowego”. Obok problemu jakości doradztwa zawodowego, znajduje się kwestia jego dostępności dla młodych. Zajęcia w szkołach często nie spełniają ich oczekiwań lub jest ich za mało. Jak mówił reprezentant młodzieżo- wej rady z woj. dolnośląskiego: „Mieliśmy raptem 10 godzin doradztwa w ostatniej klasie. To zdecydowanie za mało!”. Młodzi ludzie nie są świadomi również swoich praw pracowniczych. Dominuje przekaz, że młody pracownik jest mniej wart od doświadczonego. Podczas spotkania z przedstawicielami jednej z wielkopolskich organizacji pozarządowych padły następujące słowa: „Już tak jest, że wymagane doświadczenie dyskwalifikuje młodsze osoby, które przecież dopiero je zdobywają”.

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Prezydenta, konsultacje #MłodziwPałacu rozpoczęły się 11 grudnia 2020 r., spotkaniem z członkami zarządu związku stowarzyszeń Polska Rada Organizacji Młodzieżowych. Spotkania i konsultacje z przedstawicielami młodego pokolenia miały na celu poznanie ich problemów oraz wspólne znalezienie pomysłów na ich rozwiązanie. Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, wiele z zaplanowanych spotkań odbyło się w formie hybrydowej bądź zdalnej. Ostatnie spotkanie w ramach pierwszego cyklu konsultacji #MłodziwPałacu odbyło się 15 lipca 2021 roku a jego uczestnikami byli przedstawiciele młodzieżówek partyjnych.

Zachęcamy do zapoznania się z całością raportu – dostępny jest on na stronie www.prezydent.pl oraz w linku poniżej:

Pobierz raport z konsultacji #MłodziwPałacu